Warsztaty w czasie Konferencji Pastorów

Oto lista planowane warsztaty / zajęcia w mniejszych grupach.

(na dole jest formularz, który pozwala zarezerwować warsztat)

 

Bogna Kuczyńska (żona pastora dużego Zboru w Warszawie, od wielu lat w służbie, dyplomowana psychoterapeutka prowadząca chrześcijańską poradnię, wykładowca WSTS)

„Radzenie sobie ze stresem”
Czym jest stres? Podatność, sygnały ostrzegawcze.
Wypalenie duszpasterskie – kto jest na nie najbardziej narażony?
Specyfika pracy pastorskiej i duszpasterskiej. Przyczyny wypalenia.
Symptomy wypalenia.
Strategie radzenia sobie ze stresem

Uważasz, że temat nie jest ciekawy? Nie dotyczy Ciebie? Oto garść statystyk na podstawie badań:

  • 75% pastorów jest „skrajnie / mocno zestresowanych”
  • 90 % pracuje od 55 do 75 godzin w tygodniu
  • 90 % każdego tygodnia czuje się zmęczonych i wykorzystanych
  • 91% doświadczyło jakiejś formy wypalenia w służbie
  • 70% stwierdza, że jest bardzo źle wynagradzanych

Magazyn Forbes w swoich badaniach z 2014 roku umieścił pastora na 5 miejscu wśród najbardziej stresujących ról przywódczych.

 

Karol Michalak (pastor, trener, konsultant rozwoju)

„Rozwój misyjności kościoła – ewangelizacja jest dla ludzi”
Wyobraź sobie, że jesteś pastorem lub liderem lokalnego kościoła i nie znasz ludzi z twojego miasta? Albo jesteś wędkarzem i zakładasz, że wszystkie ryby biorą na tę samą przynętę?
Czy naprawdę potrzebujesz wiedzieć kim są ludzie, do których powołał cię Bóg? Co dzisiaj wiesz o ludziach z twojego miasta? Czy rozumiesz ich, wiesz o czym myślą, o czym marzą? Czy wiesz czego potrzebują i czego szukają w życiu? Czy znasz trendy społeczne, wiesz jak zmienia się dzisiejsze społeczeństwo, jak wygląda dzisiaj przeciętna rodzina?
Być może chcesz stworzyć programy lub projekty, które będą efektywnie docierać do ludzi z twojego miasta? Jakich użyjesz wtedy narzędzi, jakich metod?
Zapraszam na prosty warsztat o tym jak tworzyć innowacyjne sposoby ewangelizacyjne dla ludzi z twojego miasta, jak w prosty sposób zrozumieć i „poczuć” człowieka, który żyje obok ciebie, a może być częścią twojego życia.

 

Maria Michalak (lider i założyciel Klubu Młodzieżowego KM w Łodzi)

„Prowadzenie młodzieży”
Spotkanie dla liderów młodzieżowych i każdego kto chce rozwijać służbę dla następnego pokolenia w lokalnym kościele.
Jak zacząć służbę dla młodzieży? Jak przetrwać najtrudniejsze momenty w tej służbie? Jak nie przerwać tej szalonej i ekscytującej pracy z młodymi ludźmi?
Jak łączyć różne narzędzia i metody w pracy z młodym pokoleniem w dzisiejszych czasach?

 

Wojtek Walaszczyk (pastor około 200 osobowego Zboru)

„Pokonywanie bariery wzrostu”
Czy masz wrażenie, że zderzasz się z jakąś niewidzialną barierą, która nie pozwala twojej wspólnocie przebić się do kolejnej fazy wzrostu? Modlisz się i modlisz o liczebny wzrost kościoła, badasz swoje serce, prześwietlasz swoje motywacje, pokutujesz z grzechów, których nigdy nie popełniłeś, no wiesz…tak na wypadek…ale wciąż nie widzisz żadnego duchowego powodu, dla którego kościół nie miałby się dalej rozwijać, a jednak? A może nie ma żadnych duchowych powodów, które powstrzymywałyby dalszy wzrost i liczebny rozwój kościoła? Jeśli więc nie ma duchowych powodów, to jakie są? Warsztat będzie próbą omówienia „sławetnej bariery 200” i przyglądnięcia się różnym czynnikom wpływającym na dalszy liczebny wzrost lub też jego zatrzymanie. Warsztat skierowany głównie do pastorów, których wspólnoty liczą ok 150 osób i więcej.

 

Andrzej Nędzusiak (wieloletni pastor i przywódca Kościoła)

„Czy znasz swój kształt przywódco?”
Czy już zauważyłeś, że proste naśladowanie dobrze działających modeli służby nie działa?
Czy już zauważyłeś, że nie ma dwóch jednakowych przywódców?
Czy wiesz, że Bóg nie tylko zaprojektował Ciebie w sposób niepowtarzalny, ale również Twoja służba dla Niego ma być niepowtarzalnym wyrazem Jego twórczości?
Będziemy się zastanawiać nad naszymi mocnymi i słabymi stronami, a każdemu który wypełni do końca arkusz i ankietę, które udostępnię, obiecuję wsparcie w odnalezieniu jego unikalnego stylu przywództwa.

 

Wiesław Ziemba (wieloletni, doświadczony pastor, mentor dla wielu przywódców)

„Połączenia pokoleń”
Jak w kontekście Słowa Bożego powinny przebiegać w Kościele zmiany pokoleniowe, kulturowe oraz te wynikające z poruszeń Ducha Świętego? Będziemy starać się odpowiedzieć sobie na pytanie jakie są klucze dla zdrowych przemian, które przyczyniają się do dynamicznego wzrostu Kościoła w dojrzałości jak i liczebności. 
Jak unikać podziałów wynikających z kolejnych poruszeń Ducha Świętego?
Jak pokolenia mogą pracować razem w jedności?
Jak tworzyć kulturę Królestwa tak, by nie iść na kompromisy a jednocześnie być czytelnymi dla ludzi ze świata zewnętrznego?

 

Krzysztof Muszyński (starszy Zboru w Warszawie z wieloletnią praktyką pracy z dziećmi)

„Dzieci nie są przyszłością kościoła, są jego teraźniejszością”
Do niedawna w kościele funkcjonowała „szkółka niedzielna”, która często była „przechowalnią” dzieci na czas nabożeństwa. Mijał czas i… młodzi ludzie znikali! Nie potrafili znaleźć sobie miejsca. Ostatnio to się zmienia, kościoły szukają sposobu, by zatrzymać dzieciaki. Funkcjonuje Kościół Dziecięcy, specjalne nabożeństwa, wiele działań, które włączają dzieci w usługiwanie. Bo przecież… „Jezus rzekł: Pozwólcie dzieciom przyjść do mnie, nie powstrzymujcie ich, bo Królestwo Niebieskie należy do takich jak one” Mat. 19,14. Porozmawiajmy o różnych możliwościach.

 

Zarezerwuj sobie warsztat używając tego formularza.